Notebook Jupyter hlási pri exportovaní PDF chybu „nbconvert failed: xelatex not found on PATH ……“

Jupyter Notebook Reports An Errornbconvert Failed When Exporting PdfV prípade notebooku Jupyter bez špeciálnej konfigurácie sa pri exportovaní súborov do PDF často zobrazuje nasledujúca chyba:

nbconvert zlyhal: xelatex sa na PATH nenašiel, ak nemáte nainštalovaný
možno budete musieť urobiť. Ďalšie pokyny nájdete na
https://nbconvert.readthedocs.io/en/latest/install.html#installing-tex.Dôvod chyby: xelatex nie je nainštalovaný

(Poznámka: V niektorých prípadoch musíte okrem inštalácie súboru „xelatex“ nainštalovať aj program „pandoc“, ale program pandoc je už predvolene nainštalovaný v programe Anaconda 2-5.0.1 a novších verziách, stačí teda nainštalovať iba produkt „xelatex“. )Riešenie:

Krok 1: Stiahnite a nainštalujte si softvér „Miktex“

odkaz na stiahnutie: https://miktex.org/download
obrázokKrok 2: Pridajte cestu k inštalácii produktu Miktex nainštalovaného v predchádzajúcom kroku do premennej prostredia

Cesta inštalácie Miktexu: C: Program Files MiKTeX miktex bin x64
obrázok

Krok 3: Reštartujte notebook Jupyter, otvorte akýkoľvek súbor „ipynb“ a kliknite na „Stiahnuť ako“ - „PDF cez LaTeX (.pdf)“

obrázok

Krok 4: Ďalej sa zobrazí N (skutočne N) ponúk, ktoré vás vyzvú k inštalácii každého balíka. Kliknutím na „Inštalovať“ zakaždým nainštalujte, až kým sa táto ponuka už neobjaví.

obrázokKrok 5: Znova kliknite na možnosť Stiahnuť ako „-“ PDF prostredníctvom LaTeXu (.pdf) “a súbor PDF sa exportuje do položky na stiahnutie aktuálneho prehľadávača.