Proces 12nm, mikro architektúra Zen + Procesor AMD Ryzen 7 2700X podrobný testovací počítač HKEPC

12nm Process Zen Micro Architecture Amd Ryzen 7 2700x Processor Detailed Test Computer Field Hkepc Hard12nm proces, podrobný test procesora Zen + s mikroarchitektúrou AMD Ryzen 7 2700X
obrázok

Oficiálne debutoval s krycím menom Pinnacle Ridge, procesor Ryzen druhej generácie AMD. Na základe vylepšenej mikroarchitektúry Zen +, vylepšenej medzipamäte a latencie pamäte, pokročilejšieho 12nm LP procesu, ďalšieho vylepšenia taktu jadra a zavedenia novej technológie Precision Boost 2 Acceleration sú operačné hodiny procesora agresívnejšie. Redakcia HKEPC našla úplne nový procesor Ryzen 7 2700X a porovnala ho s predchádzajúcou generáciou Ryzen 7 1800X a konkurenčným Intel Core i7-8700K.
S kódovým označením Pinnacle Ridge, debut druhej generácie Ryzen
Vďaka novej sérii procesorov Ryzen si AMD konečne získalo späť svoj trhový podiel. Podľa správy agentúry Mercury Reasech, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, predstavovala celková ročná dodávka desktopových CPU v roku 2017 asi 96 miliónov, z čoho procesory AMD predstavovali približne 11,5 milióna jednotiek, čo je v porovnaní s rokom 2016 nárast o približne 2 milióny a podiel na trhu sa zvýšil z 9,9% v minulom roku na 12,0%.
obrázokOčakáva sa, že AMD si udrží rast aj v roku 2018. Po zavedení procesora APU série Ryzen 2000G s kódovým označením Raven Ridge so zabudovaným grafickým jadrom VEGA vo februári prešiel Ryzen 2000 s kódovým označením Pinnacle Ridge na 12 nm a Zen + mikroarchitektúra, bola spustená v apríli. Sériový debut výkon sa ďalej vylepšuje a očakáva sa návrat na 20% trhu.Vylepšená mikroarchitektúra AMD Zen +
obrázokČip AMD „Pinnacle Ridge“

Vylepšená mikroarchitektúra „Zen +“ je navrhnutá hlavne tak, aby nadväzovala na predchádzajúcu generáciu „Zen“ a vylepšila vyrovnávaciu pamäť Cache Prefetch, aby sa znížila latencia čítania a zápisu pamäťového subsystému. Pri vykonávaní výpočtových úloh citlivých na latenciu pamäte môže priniesť zjavné zlepšenie výkonu v porovnaní s predchádzajúcou generáciou „Summit Ridge“:

→ Latencia L1 Cache je znížená asi o 13%→ Latencia L2 Cache je znížená asi o 34%

→ L3 Cache latencia znížená asi o 16%

→ Latencia DRAM je znížená asi o 11%

→ Radič IMC je vylepšený a upgradovaný na DDR4-2933

Výhodou vylepšenia medzipamäte a pamäťového systému je výkon IPC procesora AMD „Pinnacle Ridge“, ktorý sa v porovnaní s predchádzajúcou generáciou „Summit Ridge“ zlepšil približne o 3%.

Upgradujte 12nm LP proces
obrázok
Procesory AMD „Pinnacle Ridge“ nielen vylepšujú mikroarchitektúru, ale využívajú aj pokročilý 12nm LP (Leading Performance) proces Global Foundries. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou 14nm procesných tranzistorov sa výkon procesora zvýšil o približne 10 ~ 15%, čo tvorilo jadro procesora. Hodiny je možné ďalej zvyšovať a zároveň znižovať prúd požadovaný krivkou V / f procesora. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou „Summit Ridge“:

→ Hodinové zosilnenie + 300 MHz, až 4,35 GHz

→ Pri rovnakom takte (3,5 GHz) klesá spotreba energie asi o -11%

→ Pri rovnakej spotrebe energie (65 WTDP) je zvýšenie hodín asi o + 16%

→ Pracovné napätie poklesne asi o 50 mV

→ Vzduchom chladené pretaktovanie až na 4,2 GHz pod procesorom All-Core

Správa hodín Precision Boost 2

Jedným z hlavných vylepšení programu „Pinnacle Ridge“ v porovnaní s programom „Summit Ridge“ je to, že obsahuje presnejšiu technológiu správy hodín „Precision Boost 2“, ktorá tiež upravuje hodiny podľa teploty procesora, spotreby energie a zaťaženia. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou ponúka Summit Ridge iba dva režimy hodín: 2 jadrá a všetky jadrá. Nová generácia produktu „Pinnacle Ridge“ dokáže jemne upraviť rýchlosť v reálnom čase na 25 MHz podľa rôznych zaťažení vlákien, takže výkon a spotreba energie môžu dosiahnuť lepší pomer.
obrázok

Technológia rozširovania hodín XFR 2

Okrem toho procesor „Pinnacle Ridge“ pridal aj akceleračnú technológiu XFR 2 (Extended Frequency Range 2), ktorá je tiež založená na kontrolnej slučke Infinity Fabric na sledovanie teploty, prúdu a hodín jadra. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou „Summit Ridge“ je to iba v 2 jadrách. Technológia rozširovania hodín XFR je k dispozícii iba v režime hodín. Program „Pinnacle Ridge“ môže poskytnúť rozšírenie hodín XFR 2 pri zaťažení s rôznym počtom vlákien. Môže to poskytnúť vyššie prevádzkové hodiny, keď to umožňujú podmienky rozptylu tepla. Podpora vylepšenej funkcie XFR 2, rozšírenie hodín môže byť vyššie ako zvýšenie hodín.
obrázok
V dokumente AMD sa uvádza, že keď teplota jadra prekročí 60 tCase ° C alebo prúd prekročí 95 A, funkcia predĺžených hodín XFR 2 nebude povolená. Podľa interného testu AMD sa test Cinebench R15 Full Cores vykonáva pomocou procesora Ryzen 7 2700X. Ak je izbová teplota okolo 32 ° C a používa sa radiátor AMD Wraith Prism, rozsah rozšírenia hodín XFR 2 môže dosiahnuť + 4%. Ak teplota v miestnosti klesne na 20 ° C a pomocou výkonnejšieho radiátora Noctua NH-D15S sa dá rozsah hodín XFR 2 zvýšiť na + 7%.
Článok pochádza z: https://www.yunqishi.net/